31 Ekim 2013

Evlilik İşlemleri Öncesinde Neler Yapılıyor? -Sağlık İşlemleri-

Aslında bu işlemleri sağlık ve evrak işleri olarak ikiye ayırabiliriz.

Yapılması gerekenler sırayla şöyle;
(En azından biz böyle yaptık)

  1. Aile hekiminize gidip "Biz evleneceğiz" diyorsunuz. O da sizi Verem Savaşa ve Anne-Çocuk sağlığı gibi bir yere havale-sevk ediyor.
  2. Verem Savaşa gidip akciğer filmi çektiryorsunuz. (Kızlar sütyenler fora, tabi kazağınız t-shirtünüz üstünüzde kalabilir. "Ne alaka" diyorsunuz bir yandan da  yani akciğer filmi. Bu arada öyle bir makinede röntgen çektiler ki, sanırım türünün ilk örneklerindendi.  Valla bizi ilkokulda öğretmenimiz oraya  verem savaş haftasında gezmeye götürmüştü de -sene 1992- hala aletler aynıydı :)
  3. Oradan da diğer sağlık merkezine -Anne-Çocuk-Aile Planlama- hepsi bir arada gidip Talesemi-Hemoglobinopati testi için kan veriyorsunuz. Ben beş yüz milyon daha şeye bakılacak kanda sanıyordum ama sanırım sadece bunlara bakılıyormuş. Gerçi kadın sifilis falan dedi ama Grey's Anatomi'den yanlış hatırlamıyorsam frengi gibi birşeydi. Zavallı George kapmıştı ya şu hemşire kızdan :) (Rest in peace George) Neyse ne yani kanımızı da verdik.
  4. Yan odaya geçip kayıt yaptıryorsunuz. Orada size "Nasıl korunacaksınız? Nedir?" bu konuda bilgi veriyorlarmış. Baktı görevli beyim doktor bize bilgi vermekten vazgeçti :)
Sonuçlar ertesi gün çıkıyor ve aile hekiminizin ekranına yansıyormuş. O da size fotoğraf onaylı bir sağlık raporu veriyor. Bu yüzden aile hekimine gitmeden yanınıza 1 adet resim almayı unutmayın. "Birimiz gelsek alsak olur mu?" dedik. Doktor ona da "Olur" dedi.

Ama tabi ki bana şöyle dese "Gökçe Hanım, buyrun, oturun" ben orada hastalıktan öleceğimi ve ölümcül bir hastalık riski taşıdığımı, doktorun bunu bana açıklamak istediğini düşünüp, konversif atak geçireceğimden ve orada ağzım-yüzüm kitleneceğinden, sonuçları da birlikte almaya karar verdik :)

PS: Kafama takılan Talesemisi (Akdeniz anemisi) olan biri bunun farkına varmaz mı da onca yıl bu zaman test yapıolar, yoksa çocuklar riskli olacağı için mi yapılıyor, kanlar karışacağından :D

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için önemli..