13 Aralık 2013

Kimlere Bohça Hazırlanır?

Aslında bu tamamen karşı tarafla size kalmış. Normalde evde olanlara (yani o hane içinde yaşayanlara) bohça hazırlanıyormuş.

Bizim anneler karşılıklı konuşup tabii ki gelin-damat, anne ve baba, babanne-anneanne şeklinde anlaşmışlar. Hiç yapmayan, sadece damat-gelin şeklinde yapan ya da teyzesine - dayısına kadar hazırlayanlar da mevcutmuş :)

İkimizin de birer kız kardeşi olduğundan onlara ve sevgilimin kız kardeşi evli olduğundan onun eşine de ufak tefek birşeyler hazırlandı. 

Gerçi burada kayınvalidem -ellerine sağlık- ufak tefek değil döktürmüş sağolsun :) Bizim yaptıklarımıza ufak tefek diyebiliriz :)

Yani ben kalkmış bohçadan bahsediyorum, aslında çok da komiğime gidiyor ama, burada benim için önemli olan hediye alışverişi.

Bildiğiniz üzere biz söz ve nişanı bir arada yapmıştık. Zaten insan 14 yıllık arkadaşıyla sevgili olup, 6 ay içinde de evlenecek olunca, herşey jet hızında gerçekleşiyor. 

Bohça işi de nişan dönemine çok sıkışmasın, sonra hallederiz diye konuşmuş anneler. Düğüne 1.5 ay kala anca toparlayabildik. Yoksa duyduğum kadarıyla bohça kıza nişanda getiriliyormuş, sonra kız evi bohça ve bir tepsi tatlıyla erkeğe gidip bohça bırakıyor, o tepsiyle de erkek kına da kuruyemiş getiriyormuş :)

Allahım öğrendiğim son şeylere bakınız! Zaten babam "kaç yılındayız, köyde miyiz, uğraştığınız şeylere bak" şeklinde homurdanırken, tüllerle boğuşmaktaydık :)

Bizim gibi uzaktan yakından adet-gelenek-görenek vb. şeylerle işi olmayan bir aileye de böyle bir macera daha oldu :D


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için önemli..