12 Şubat 2016

Taze Annenin İşlerden Kaçma Kılavuzu

Benden sizlere dev hizmet. "Yeni anne olarak bilumum işlerden nasıl kaçılır?" "Bebek nasıl başkasına satılır?" bunlara biraz değinmek istiyorum. Hele bir de emziriyorsanız sizin için harika ipuçlarım var.

Birazdan yazacaklarım, plansızca spontane bir şekilde fark edilmiş ve zaman içince sinsice uygulanmaya başlanmış davranışlardır.


1. Emzirmenin yeri zamanı yoktur :) O bir bebe, her zaman her an aç olabilir. Ama bu zamanlar özellikle de misafirin geldiği, masanın hazırlanacağı ya da toplanacağı anlara denk gelebilir. Gizlice bebeğe sevimlilik yapılır, kendisinden azıcık uzaklaşılır. Bebek vızıklar. "Ay bu durmuyor acıktı galiba, ben şunu bir emzireyim!" denir ve odaya çekilinir. Hele de ilk aylarda 30-40 dakika bu şekilde saklanılabilir. Telefon elde takılınır, kitap okunabilir, dizi izlenebilir. Artık canınıza ne yapmak istiyorsa. Maalesef benimki  artık 5-10 dk memede takıldığı için eski günleri arada özlemiyor değilim. Yoksa zamanında Game of Thrones'un son sezonunu bitirmişliğim, 2-3 kitap okumuşluğum var.
2. Bebeğin gece kaç kere uyandığını sizden iyi kimse bilemez! Misal benim ki hala daha 40 dk'da bir uyanıyor. Yani 3 gece zırt pırt uyanır ise 3 gece 2-3 saatte bir uyanıyor. Ne büyük şans :) Bebek uyansa da uyanmasa da siz "Ay dün gece çok uyandı hiç uyumadım! Çok yorgunum!" diyerek en yakındaki kişiye paslayabilirsiniz. (Bu noktada bebeği satabileceğiniz biri de lazım tabii!)


3. Emziren her kadın emzirdiği müddetçe lohusadır! Bu düşünceyi benimseyin! Duygusal dalgalanmalarınız, canınızın değişik şeyler çekmesi, yorgunluk, mutsuzluk, asabiyet bunlar mümkündür. Ne mutlu lohusayım diyene :) İstediğinizi yapın, istemediğinizi yapmayın. Maazallah güçten kuvvetten kesilirsiniz de sütünüz kaçar hiç belli olmaz...


Aslında kafamda bir liste yapmıştım ama şimdi aklıma üç madde geldi. Chucky avazlarıyla 10 dk önce uyudu kafa kalmadı maalesef :)

Söz listeyi güncelleyeceğim!

Sevgiler :)


2 yorum:

Yorumlarınız benim için önemli..